logo

Tender

Tender

Pomysł na skonstruowanie tego woblera wymusiło samo życie. Podczas mojego pierwszego pobytu w Szwecji, gdy łowiliśmy szczupaki brodząc w przybrzeżnych wodach Bałtyku, wszystkie brania mieliśmy na płytko chodzące woblery, najlepiej w niezawodnym niebieskim kolorze. Wtedy jedynym moim woblerem, który nadawał się do łowienia w tym miejscu był Classic, jednak nawet ten dość płytko pracujący wobler zanurzał się zbyt głęboko, przez co ciągle zaczepiał o podwodne rośliny. Poza tym jego praca wydawała mi się zbyt mocna, nie pasująca do szybkich ale bardzo drobnych ruchów śledzi, które całymi ławicami wpływały do zatoki, będącej naszym łowiskiem. Nie trudno się domyślić, że te śledzie stanowiły podstawową zdobycz mieszkających tam drapieżników. Po powrocie do domu natychmiast zająłem się przygotowaniem woblera, który podczas szybkiego nawet prowadzenia nie schodziłby głębiej niż 1m, zachowując przy tym drobną pracę, czyli ruch zbliżony do ruchu uklei i śledzia. Tak powstał Tender.

Pierwsze testy na polskich łowiskach okazały się bardzo obiecujące, w maju na najmniejszy model (7cm) doskonale brały wiślane bolenie, a na większe (9; 11cm ) szczupaki w cofce zalewu Solińskiego. Pod koniec maja znów pojechałem do Szwecji, w znanej mi z ubiegłego roku zatoce Tender przeszedł prawdziwy chrzest bojowy, podczas kilkugodzinnego spinningowania na dziewiątkę w kolorze niebieskim (B), złowiłem 26 szczupaków, wśród nich sporo ryb o masie ponad 5 kg. Wspólnie z kolegami testowaliśmy też inne woblery, ale nic nie mogło się równać z TENDEREM. Ten wobler był po prostu strzałem w dziesiątkę! Obecnie jest to mój absolutny faworyt w kilku sytuacjach: po pierwsze 7cm Tender to prawdziwy killer boleniowy. W jednym z numerów rosyjskiego czasopisma "Rybołów Sportsmen" z 2000 roku wobler ten został uznany za najlepszy boleniowy wobler w Europie! Ten artykuł został przetłumaczony na niemiecki i ukazał się w "Blinkerze". To potwierdza zabójcze oddziaływanie tego woblera na bolenie, mój przyjaciel Darek Dusza złowił na Tendera 7 w kolorze makreli (BM) ponad pięciokilową rapę w Warcie k/Świerkocina w lipcu przy bardzo małej i czystej wodzie, co jak wiemy jest sztuką nie lada!

Kolejna sytuacja, gdy zawsze sięgam po Tendera, to wieczorne i nocne łowienie sandaczy w rzekach, zwłaszcza w czerwcu, gdy drapieżniki te wychodzą na płytkie przykosy, by tam polować na ukleje. Wówczas zakładam 9cm tendera w moim ulubionym kolorze (B), prowadzony wolno w poprzek kantu przykosy, lub wręcz po płyciźnie powyżej uskoku przyniósł mi naprawdę sporo pięknych ryb. Bardzo często łowię tez tym woblerem w płytkich jeziorach lub zbiornikach zaporowych, np w zbiorniku Nielisz k/Szczebrzeszyna czy w Zalewie Siemianówka, gdzie podobnie jak w szwedzkim Bałtyku jego łupem padają szczupaki. Identyczne zastosowanie ma największy Tender ( 11cm ), z tym, że tego woblera używam często do polowania na głowatki, zwłaszcza w stosunkowo płytkim Sanie oraz do trollingu, gdy w maju łowię szczupaki w płytkich, ciepłych zatokach jezior i zbiorników zaporowych. Pozdrawiam Darek Małysz

Udostępnij to: